A mid-priced Android tablet that is super easy to carry around.
| Chuwi Hi9 Air | |
| Brand | Chuwi |
| OS | Android |
| OS Details | Android 8 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
2560 x 1600
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Mediatek MT6797 Helio X20, Deca-Core, 2×2.3GHz & 4×1.85GHz & 4×1.4GHz |
| Weight |
19.4 ounces
(550 grams)
|
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 8000 mAh |
| Battery Life | 5.5h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab S4
Lenovo Smart Tab P10
Samsung Galaxy Tab S5e
Microsoft Surface Pro 4 CR5
Samsung Galaxy Tab S7 FE