A very affordable Android tablet that does not take up much space.
| Samsung Galaxy Tab S2 | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android 6 or newer - Details |
| Screen | 9.7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
2048 x 1536
(Ratio: 1.33)
|
| Storage | 32 GB |
| Ram | 3 GB |
| CPU | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652, Octa-Core, 4x1.8 GHz & 4x1.4 GHz |
| Weight |
13.28 ounces
(376 grams)
|
| SD-Card | Up to 400 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 2.1 MP |
| Battery | 5870 mAh |
| Battery Life | 8h - Details |
| Release Date | 2016 |
Samsung Galaxy Tab A (2019)
Samsung Galaxy Tab S 8.4
Samsung Galaxy Tab S3
Samsung Galaxy Tab A
Samsung Galaxy Tab A7