An affordable Apple tablet that does not take up much space.
|
Apple iPad (5thGEneration) Wi-Fi, 128GB - Space Gray (Renewed) For $118.00 on Amazon (As of Mar 29, 2026, 16:28 PST - Details) | |
| Brand | Apple |
| OS | iOS |
| OS Details | iOS 10 or newer - Details |
| Screen | 9.7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
2048 x 1536
(Ratio: 1.33)
|
| Storage | 128 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Apple A9, Dual-Core, 1.84 GHz |
| Weight |
16.5 ounces
(468 grams)
|
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 1.2 MP |
| Battery | 8827 mAh |
| Battery Life | 10h - Details |
| Release Date | March 2017 |
We know 5 variations of the Apple iPad (5th Generation) with the above specifications:
Apple iPad 9.7 with WiFi, 128GB- Space Gray (2017 Model) - (Renewed)
For $124.99 on Amazon (As of Mar 29, 2026, 07:53 PST - Details)
For $124.99 on Amazon (As of Mar 29, 2026, 07:53 PST - Details)
Apple iPad 9.7in with WiFi, 128GB - MP2H2LL/A - Space Gray (Renewed)
For $213.90 on Amazon (As of Mar 29, 2026, 17:05 PST - Details)
For $213.90 on Amazon (As of Mar 29, 2026, 17:05 PST - Details)
Apple iPad 5th Generation 128GB WiFi+Cellular (AT&T) MPGC2LL/A - Gold
For $223.90 on Amazon (As of Mar 29, 2026, 17:05 PST - Details)
For $223.90 on Amazon (As of Mar 29, 2026, 17:05 PST - Details)
Apple 2017 iPad (9.7-inch, WiFi + Cellular, 128GB) - Silver (Renewed)
For $149.99 on Amazon (As of Mar 29, 2026, 17:05 PST - Details)
For $149.99 on Amazon (As of Mar 29, 2026, 17:05 PST - Details)
Apple iPad (5thGEneration) Wi-Fi, 128GB - Space Gray (Renewed)
For $118.00 on Amazon (As of Mar 29, 2026, 16:28 PST - Details)
For $118.00 on Amazon (As of Mar 29, 2026, 16:28 PST - Details)
Apple iPad (6th Generation)
Apple iPad Air 2
Apple iPad (8th Generation)
Apple iPad 9.7 (5th Gen)
Apple iPad (7th Generation)