An affordable Android tablet that fits in every handbag.
This is a variation of Lenovo ZA5G0132US Tab M8 Hd 2/16
| Lenovo Tab M8 (2nd Generation) | |
| Brand | Lenovo |
| OS | Android |
| OS Details | Android 9 or newer - Details |
| Screen | 8 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Mediatek Helio A22, Quad-Core, 2.0 GHz |
| Weight |
10.75 ounces
(305 grams)
|
| SD-Card | Up to 2000 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Battery Life | 18h - Details |
| Release Date | October 2019 |
Lenovo Tab M8 (4th Generation)
Samsung Galaxy Tab E
Samsung Galaxy Tab A (2019)
Samsung Galaxy Tab A7 Lite LTE
Samsung Galaxy Tab A