A mid-priced Android tablet that is super easy to carry around.
This is a variation of TECLAST Gaming Tablet 10.4 inch Android 11 T40Pro Tablet 18W PD Fast Charge 8GB+128GB 2000x1200 FHD Android Tablet 13MP Camera 2.0GHz Octa Core Tablet Dual WiFi Bluetooth GPS 7000mAh(512GB TF)
| Teclast T40 Pro | |
| Brand | Teclast |
| OS | Android |
| OS Details | Android 11 or newer - Details |
| Screen | 10.4 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
2000 x 1200
(Ratio: 1.67)
|
| Storage | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Unisoc Tiger T618, Octa-Core, 2.0 GHz |
| Weight |
16.93 ounces
(480 grams)
|
| SD-Card | Up to 1000 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Battery Life | 13h - Details |
| Release Date | November 2021 |
Samsung Galaxy Tab S6
Samsung Galaxy Tab S7
Lenovo Tab M11
Samsung Galaxy Tab S8
Lenovo Yoga Tab 11