An affordable Android tablet that fits in every handbag.
| Blackview Tab 6 | |
| Brand | Blackview |
| OS | Android |
| OS Details | Android 11 or newer - Details |
| Screen | 8 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 32 GB |
| Ram | 3 GB |
| CPU | Unisoc Tiger T310, Quad-Core, 1x2.0 GHz & 3x1.8 GHz |
| Weight |
12.87 ounces
(365 grams)
|
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 5580 mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | November 2021 |
Coopers CP80
Samsung Galaxy Tab E
Lenovo Tab M8 (4th Generation)
Samsung Galaxy Tab A7 Lite LTE
Pritom Tronpad M10