A surprisingly affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
|
Kids Tablet 7 Toddler Tablet for Kids Edition Tablet with WiFi, Android Children Tablet for Toddlers 32GB with Parental Controls Shockproof Case(Blue) For $37.99 on Amazon (As of May 22, 2026, 00:02 PST - Details) | |
| Brand | Other |
| OS | Android |
| OS Details | Android 10 or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Quad-Core, 1.5 GHz |
| Weight |
11.3 ounces
(320 grams)
|
| SD-Card | ? |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 3500 mAh |
| Battery Life | 6h - Details |
| Release Date | 2019 |
Buy this tablet:
YosaToo KIDS712
KIDS705
Samsung Galaxy Tab E Lite
Pritom
Contixo V8-2