An affordable Android tablet that is super easy to carry around.
| Chuwi Hi10 XPro | |
| Brand | Chuwi |
| OS | Android |
| OS Details | Android 13 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 128 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Unisoc Tiger T606, Octa-Core, 2*1.6 GHz & 6*1.4 GHz |
| Weight |
18.24 ounces
(517 grams)
|
| SD-Card | Up to 512 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | June 2023 |
Nokia T10
Microsoft Surface Go
Doogee T20mini
Samsung Galaxy Tab A8
Acer Iconia Tab P10