A mid-priced Android tablet that is super easy to carry around.
| BOOX Tab Ultra C Pro | |
| Brand | Boox |
| OS | Android |
| OS Details | Android 12 or newer - Details |
| Screen | 10.3 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
2480 x 1860
(Ratio: 1.33)
|
| Storage | 128 GB |
| Ram | 6 GB |
| CPU | Qualcomm, Octa-Core, 2.8 GHz |
| Weight |
15.9 ounces
(451 grams)
|
| SD-Card | Up to 2000 GB |
| Rear Camera | 16 MP |
| Front Camera | No |
| Battery | 4600 mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | September 2023 |
Microsoft Surface Pro 7
Samsung Galaxy Tab S6
Microsoft Surface Pro (5th Generation)
Microsoft Surface Go 3
Microsoft Surface Pro 7+