A mid-priced Android tablet that does not take up much space.
|
Lenovo Tab M9 TB310FU Tablet - 9" HD - MediaTek MT6769V/CU Helio G80 Octa-core - 3 GB - 32 GB Storage - Android 12 - Cortex A75 Dual-core (2 Core) 2 GHz + Cortex A55 Hexa-core (6 Core) 1.80 GHz - For $159.99 on Amazon (As of Mar 31, 2026, 00:05 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| OS | Android |
| OS Details | Android 12 or newer - Details |
| Screen | 9 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1340 x 800
(Ratio: 1.68)
|
| Storage | 32 GB |
| Ram | 3 GB |
| CPU | Mediatek MT6769V/CU Helio G80, Octa-Core, 2x2.0 GHz & 6x1.8 GHz |
| Weight |
12.13 ounces
(344 grams)
|
| SD-Card | Up to 2000 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 5100 mAh |
| Battery Life | 13h - Details |
| Release Date | March 2023 |
Buy this tablet:
Samsung Galaxy Tab A7 Lite LTE
Lenovo Tab M8 (2nd Generation)
Samsung Galaxy Tab A9
Lenovo Tab M8 (4th Generation)
Samsung Galaxy Tab A (2019)