A surprisingly affordable Android tablet that is super easy to carry around.
| Maxsignage EP103A | |
| Brand | Maxsignage |
| OS | Android |
| OS Details | Android 14 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 64 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | ARM Octa-Core Processor |
| Weight |
18.7 ounces
(530 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Battery Life | 6h - Details |
| Release Date | 2024 |
Lenovo Tab One
Microsoft Surface Go 2
Lenovo Tab M9 (2023)
Samsung Galaxy Tab A8
Feonal MTK8786