A premium Android tablet that is easy to carry around.
|
Samsung Galaxy Tab S11 256GB WiFi Android Tablet, Dynamic AMOLED 2X Display, 3nm MediaTek Processor, Galaxy AI, IP68, High Performance, Premium 11" AMOLED Screen, Slim, Portable Design, Gray For $899.99 on Amazon (As of May 30, 2026, 10:49 PST - Details) | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android 16 or newer - Details |
| Screen | 11 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
2560 x 1600
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 256 GB |
| Ram | 12 GB |
| CPU | MediaTek Dimensity 9400+ (3 nm) Octa-core (1x3.63 GHz Cortex-X925 & 3x3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| Weight |
17 ounces
(482 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 8400 mAh |
| Battery Life | 18h - Details |
| Release Date | 2025 |
Samsung Galaxy Tab S10 FE
Samsung Galaxy Tab S10+
Samsung Galaxy Tab S10 FE+
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
Acer Iconia X12