A mid-priced Windows tablet that is super easy to carry around.
| Microsoft Surface Go 2 | |
| Brand | Microsoft |
| OS | Windows |
| OS Details | Windows 10 Home or newer - Details |
| Screen | 10.5 inches |
| Brightness | 390 nits |
| Pixels |
1920 x 1280
(Ratio: 1.5)
|
| Storage | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core m3-8100Y 1.1 GHz (2 Cores) |
| Weight |
19.2 ounces
(544 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 8000 mAh |
| Battery Life | 10h - Details |
| Release Date | 2020 |
Tcl NXTPAPER 11 Gen 2
Lenovo Tab Plus
Lenovo Idea Tab
Acer Iconia Tab A11
Samsung Galaxy Tab S10 Lite