A mid-priced Android tablet that is easy to carry around.
| OnePlus Pad 2 | |
| Brand | Oneplus |
| OS | Android |
| OS Details | OxygenOS 14 or newer - Details |
| Screen | 12.1 inches |
| Brightness | 900 nits |
| Pixels |
3000 x 2120
(Ratio: 1.42)
|
| Storage | 256 GB |
| Ram | 12 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (8 cores) |
| Weight |
20.6 ounces
(584 grams)
|
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 9510 mAh |
| Battery Life | 10h - Details |
| Release Date | 2024 |
Xiaomi Pad 8
Xiaomi Pad 7
Apple iPad Air (7th Gen)
OnePlus Pad Go 2
Honor MagicPad3