A high-end Android tablet that is easy to carry around. It provides a lot of in built storage for apps and data.
|
Samsung Galaxy Tab S11 512GB WiFi Android Tablet, Dynamic AMOLED 2X Display; 3nm MediaTek Processor, Galaxy AI, IP68, High Performance, Premium 11" AMOLED Screen, Slim, Portable Design, Gray For $1199.99 on Amazon (As of May 29, 2026, 17:45 PST - Details) | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android 16 with One UI 8 or newer - Details |
| Screen | 11.0 inches |
| Brightness | 1000 nits |
| Pixels |
2560 x 1600
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 512 GB |
| Ram | 12 GB |
| CPU | MediaTek Dimensity 9400+ (8 cores) |
| Weight |
16.5 ounces
(468 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 8400 mAh |
| Battery Life | 18h - Details |
| Release Date | 2025 |
Buy this tablet:
Samsung Galaxy Tab S10 FE+
Apple iPad Pro 11-inch (M5)
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
Apple iPad Pro 13-inch (M5)
Acer Iconia X12