A mid-priced Android tablet that is easy to carry around.
| Xiaomi Pad 7 Pro | |
| Brand | Xiaomi |
| OS | Android |
| OS Details | Android 15 or newer - Details |
| Screen | 11.2 inches |
| Brightness | 800 nits |
| Pixels |
3200 x 2136
(Ratio: 1.5)
|
| Storage | 512 GB |
| Ram | 12 GB |
| CPU | Snapdragon 8s Gen 3 (8 cores) |
| Weight |
17.6 ounces
(499 grams)
|
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 8850 mAh |
| Battery Life | 19h - Details |
| Release Date | 2024 |
Apple iPad Pro 11-inch (M5)
Xiaomi Pad 8
Apple iPad Pro 13-inch (M5)
Honor MagicPad3
Apple iPad Air (7th Gen)