A mid-priced Android tablet with a huge display.
| URAO G140L | |
| Brand | Urao |
| OS | Android |
| OS Details | Android 15 or newer - Details |
| Screen | 14.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1920 x 1200
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 256 GB |
| Ram | 30 GB |
| CPU | 2.0 GHz Octa-Core processor (8 cores) |
| Weight |
68.6 ounces
(1945 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 10000 mAh |
| Battery Life | 12h - Details |
| Release Date | 2025 |
Samsung Galaxy Tab A11+
Lenovo Tab Plus
Tcl NXTPAPER 11 Gen 2
Lenovo Idea Tab
Teclast Artpad Pro