A premium tablet that is easy to carry around.
|
Apple iPad Air 11-inch with M3 chip Built for Apple Intelligence, Liquid Retina Display, 256GB, 12MP Front/Back Camera, Wi-Fi 6E + 5G Cellular, Touch ID, All-Day Battery Life — Space Gray For $749.00 on Amazon (As of Apr 12, 2026, 20:07 PST - Details) | |
| Brand | Apple |
| OS | iPadOS |
| OS Details | iPadOS or newer - Details |
| Screen | 11 inches |
| Brightness | 500 nits |
| Pixels |
2360 x 1640
(Ratio: 1.44)
|
| Storage | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Apple M3 (8 cores) |
| Weight |
16.2 ounces
(459 grams)
|
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 12 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 7606 mAh |
| Battery Life | 10h - Details |
| Release Date | 2025 |
We know 2 variations of the Apple iPad Air 11-inch with the above specifications:
2025 Apple iPad Air with Apple M3 Chip (11-inch, Wi-Fi + Cellular, 256GB) - Space Gray (Renewed Premium)
For $619.97 on Amazon (As of Apr 13, 2026, 16:14 PST - Details)
For $619.97 on Amazon (As of Apr 13, 2026, 16:14 PST - Details)
Apple iPad Air
Apple iPad mini (7th Gen)
Apple iPad (11th Generation)
Apple iPad Pro 11-inch (M5)