A premium Android tablet with a huge display. It provides a lot of in built storage for apps and data.
|
Honor MagicPad3 Wi-Fi Tablet (2025) 13.3 Inches | 512GB Storage 16GB RAM | Android 15 - Grey For $801.99 on Amazon (As of May 15, 2026, 03:01 PST - Details) | |
| Brand | Honor |
| OS | Android |
| OS Details | Android 15 or newer - Details |
| Screen | 13.3 inches |
| Brightness | 1000 nits |
| Pixels |
3200 x 2136
(Ratio: 1.5)
|
| Storage | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (8 cores) |
| Weight |
21 ounces
(595 grams)
|
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 9 MP |
| Battery | 12450 mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | 2025 |
Buy this tablet:
Honor MagicPad3 Wi-Fi Tablet (2025) 13.3 Inches | 512GB Storage 16GB RAM | Android 15 - Grey
For $801.99 on Amazon (As of May 15, 2026, 03:01 PST - Details)
For $801.99 on Amazon (As of May 15, 2026, 03:01 PST - Details)
OnePlus Pad 3
Apple iPad Pro 13-inch (M5)
Apple iPad Pro 11-inch (M5)
Apple iPad Air (7th Gen)
Apple iPad Air 13-inch (M4)