A mid-priced Android tablet that is easy to carry around.
|
XPPen Magic Drawing Pad 12.2 Inch Standalone Drawing Tablet No Computer Needed with 16384 Pressure Levels X3 Pro Slim Stylus Tilt Support Paper-Like Screen 8GB + 256GB for Digital Drawing Artists For $379.97 on Amazon (As of Mar 31, 2026, 00:08 PST - Details) | |
| Brand | XPPen |
| OS | Android |
| OS Details | Android 14 or newer - Details |
| Screen | 12.2 inches |
| Brightness | 360 nits |
| Pixels |
2160 x 1440
(Ratio: 1.5)
|
| Storage | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | MediaTek MT8771 (8 cores) |
| Weight |
21.1 ounces
(598 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 8000 mAh |
| Battery Life | 13h - Details |
| Release Date | 2024 |
Buy this tablet:
Xiaomi Redmi Pad 2 Pro
Lenovo Tab Plus
Samsung Galaxy Tab A11+
Lenovo Idea Tab
Teclast Artpad Pro