A premium Android tablet that is easy to carry around.
| Samsung Galaxy Tab S11 | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android or newer - Details |
| Screen | 11 inches |
| Brightness | 1000 nits |
| Pixels |
2560 x 1600
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 128 GB |
| Ram | 12 GB |
| CPU | MediaTek Dimensity 9400+ (8 cores) |
| Weight |
16.5 ounces
(468 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 8400 mAh |
| Battery Life | 18h - Details |
| Release Date | 2025 |
Samsung Galaxy Tab S10 FE+
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
Lenovo Idea Tab Plus
Samsung Galaxy Tab Active5 Pro
Acer Iconia X12