A mid-priced Android tablet that is super easy to carry around.
|
Samsung Galaxy Tab Active5 Pro 10.1” 6+128GB, Work Tablet, WiFi, Rugged Design, Sensitive Touchscreen, Long Battery Life for Workers, SM-X350NZGAN20, Green For $574.99 on Amazon (As of Apr 1, 2026, 23:53 PST - Details) | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android 15 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | 600 nits |
| Pixels |
1920 x 1200
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 128 GB |
| Ram | 6 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 (8 cores) |
| Weight |
24 ounces
(680 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 12 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 10100 mAh |
| Battery Life | 11h - Details |
| Release Date | 2025 |
Buy this tablet:
Lenovo Tab Plus
Samsung Galaxy Tab S10 Lite
XPPen Magic Drawing Pad
Tcl NXTPAPER 11 Gen 2
Xiaomi Redmi Pad 2 Pro