A mid-priced Android tablet that does not take up much space.
|
Samsung Galaxy Tab A11 WiFi Model (International Version), 8.7 inches, 64GB + 4GB with model number SM-X133 For $129.00 on Amazon (As of Apr 26, 2026, 21:29 PST - Details) | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android 15 or newer - Details |
| Screen | 8.7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1340 x 800
(Ratio: 1.68)
|
| Storage | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | MediaTek Helio G99 (8 cores) |
| Weight |
11.8 ounces
(335 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5100 mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | 2025 |
Buy this tablet:
Samsung Galaxy Tab A11 WiFi Model (International Version), 8.7 inches, 64GB + 4GB with model number SM-X133
For $129.00 on Amazon (As of Apr 26, 2026, 21:29 PST - Details)
For $129.00 on Amazon (As of Apr 26, 2026, 21:29 PST - Details)
Lenovo Tab One
Microsoft Surface Go 2
Samsung Galaxy Tab A8
Samsung Galaxy Tab A9
Nokia T10