A mid-priced Android tablet that is easy to carry around.
|
XIAOMI Pad 8 Ai WiFi Version Global (No Calls or Text) 11.2 inches 3.2K 144Hz 9200mAh Four Speakers 13 Mp Model 25097RP43G (Gray, 256GB + 8GB) For $462.50 on Amazon (As of May 11, 2026, 18:04 PST - Details) | |
| Brand | Xiaomi |
| OS | Android |
| OS Details | Android 16 or newer - Details |
| Screen | 11.2 inches |
| Brightness | 800 nits |
| Pixels |
3200 x 2136
(Ratio: 1.5)
|
| Storage | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 (8 cores) |
| Weight |
17.1 ounces
(485 grams)
|
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 9200 mAh |
| Battery Life | 17h - Details |
| Release Date | 2026 |
Xiaomi Pad 7
Apple iPad Air (7th Gen)
Apple iPad Air
OnePlus Pad Go 2