A mid-priced Android tablet that is easy to carry around.
|
Xiaomi Redmi Pad 2 Only WiFi (No Calls or Text) 11" 2.5K Octa Core 4 Speakers Global ROM 9000mAh Bluetooth 5.3 8MP Model 25040RP0AL (Graphite Gray, 256GB + 8GB) For $217.70 on Amazon (As of Apr 28, 2026, 23:57 PST - Details) | |
| Brand | Xiaomi |
| OS | Android |
| OS Details | Android 15 or newer - Details |
| Screen | 11 inches |
| Brightness | 600 nits |
| Pixels |
2560 x 1600
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | MediaTek Helio G100-Ultra (8 cores) |
| Weight |
18 ounces
(510 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 9000 mAh |
| Battery Life | 17h - Details |
| Release Date | 2025 |
Buy this tablet:
Lenovo Idea Tab
Samsung Galaxy Tab S10 Lite
Samsung Galaxy Tab A11+
Xiaomi Redmi Pad 2 Pro
Tcl NXTPAPER 11 Gen 2