A mid-priced Android tablet that is easy to carry around.
|
Lenovo Idea Tab Plus - Lightweight Tablet - 12.1″ 2.5K IPS Touchscreen Display - 90Hz - MediaTek Dimensity 6400-8GB Memory - 128GB Storage - Integrated Arm Mali-G57 MC2 - Lenovo Tab Pen & Folio Case For $279.00 on Amazon (As of May 1, 2026, 01:07 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| OS | Android |
| OS Details | Android 15 or newer - Details |
| Screen | 12.1 inches |
| Brightness | 800 nits |
| Pixels |
2560 x 1600
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | MediaTek Dimensity 6400 (8 cores) |
| Weight |
18.7 ounces
(530 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 10200 mAh |
| Battery Life | 13h - Details |
| Release Date | 2025 |
Buy this tablet:
Samsung Galaxy Tab S10 FE+
Xiaomi Redmi Pad 2 Pro
Lenovo Tab Plus
Xiaomi Redmi Pad 2
Samsung Galaxy Tab S11