A high-end Android tablet with a huge display. It provides a lot of in built storage for apps and data.
|
OnePlus Pad 3 13.2 Inch 512GB ROM + 16GB RAM WiFi + Bluetooth Tablet (Storm Blue) - International Version For $1224.00 on Amazon (As of May 12, 2026, 12:36 PST - Details) | |
| Brand | Oneplus |
| OS | Android |
| OS Details | Android 15 or newer - Details |
| Screen | 13.2 inches |
| Brightness | 900 nits |
| Pixels |
3392 x 2400
(Ratio: 1.41)
|
| Storage | 512 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (8 cores) |
| Weight |
23.8 ounces
(675 grams)
|
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 12140 mAh |
| Battery Life | 18h - Details |
| Release Date | 2025 |
Buy this tablet:
OnePlus Pad 3 13.2 Inch 512GB ROM + 16GB RAM WiFi + Bluetooth Tablet (Storm Blue) - International Version
For $1224.00 on Amazon (As of May 12, 2026, 12:36 PST - Details)
For $1224.00 on Amazon (As of May 12, 2026, 12:36 PST - Details)
Honor MagicPad3
Apple iPad Pro 13-inch (M5)
Apple iPad Pro 11-inch (M5)
Xiaomi Pad 8
Apple iPad Air (7th Gen)