A mid-priced Android tablet that is easy to carry around.
| Orcatab WT1 Pro | |
| Brand | Orcatab |
| OS | Android |
| OS Details | Android 15 or newer - Details |
| Screen | 11 inches |
| Brightness | 450 nits |
| Pixels |
1920 x 1200
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Unisoc T8200 (8 cores) |
| Weight |
29.9 ounces
(848 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 64 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 20080 mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | 2026 |
Xiaomi Redmi Pad 2 Pro
XPPen Magic Drawing Pad
Lenovo Tab Plus
Acer Iconia X12
Samsung Galaxy Tab A11+