A mid-priced Android tablet that does not take up much space.
|
Xiaomi Redmi Pad Se WiFi (128GB|4GB) 8.7" Octa Core 2.0GHZ HyperOS 6650mAh Bluetooth 5.3 8Mp (Graphite Gray) For $179.99 on Amazon (As of May 16, 2026, 15:38 PST - Details) | |
| Brand | Xiaomi |
| OS | Android |
| OS Details | Android 14 or newer - Details |
| Screen | 8.7 inches |
| Brightness | 600 nits |
| Pixels |
1340 x 800
(Ratio: 1.68)
|
| Storage | 128 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | MediaTek Helio G85 (8 cores) |
| Weight |
13.2 ounces
(374 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 6650 mAh |
| Battery Life | 25h - Details |
| Release Date | 2024 |
Buy this tablet:
Xiaomi Redmi Pad Se WiFi (128GB|4GB) 8.7" Octa Core 2.0GHZ HyperOS 6650mAh Bluetooth 5.3 8Mp (Graphite Gray)
For $179.99 on Amazon (As of May 16, 2026, 15:38 PST - Details)
For $179.99 on Amazon (As of May 16, 2026, 15:38 PST - Details)
Lenovo Idea Tab
Xiaomi Redmi Pad 2
Tcl NXTPAPER 11 Gen 2
Samsung Galaxy Tab S10 Lite
Microsoft Surface Go 2