A mid-priced Android tablet that is easy to carry around.
|
Lenovo Idea Tab 11" Tablet with Pen & Folio Case - Dimensity 6300 / 8GB RAM / 128 GB Storage/Android 15/2.5K / 90 Hz/Luna Grey For $244.00 on Amazon (As of May 17, 2026, 00:01 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| OS | Android |
| OS Details | Android 15 or newer - Details |
| Screen | 11 inches |
| Brightness | 500 nits |
| Pixels |
2560 x 1600
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 128 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | MediaTek Dimensity 6300 (8 cores) |
| Weight |
16.9 ounces
(479 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 7040 mAh |
| Battery Life | 14h - Details |
| Release Date | 2025 |
Buy this tablet:
Tcl NXTPAPER 11 Gen 2
Xiaomi Redmi Pad 2
Samsung Galaxy Tab A11+
Samsung Galaxy Tab S10 Lite
Microsoft Surface Go 2