A mid-priced Android tablet with a big display.
|
acer Iconia X12-11-845L Tablet | 12.6" AMOLED 2600x1600 16:10 Touch | MediaTek Helio G99 | 8GB | 256GB eMMC | Wi-Fi | 8MP & 13MP Webcam | Portfolio Case | Bluetooth Keyboard | Stylus | Android 14 For $563.84 on Amazon (As of May 16, 2026, 22:58 PST - Details) | |
| Brand | Acer |
| OS | Android |
| OS Details | Android 14 or newer - Details |
| Screen | 12.6 inches |
| Brightness | 400 nits |
| Pixels |
2560 x 1600
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | MediaTek Helio G99 (8 cores) |
| Weight |
19.4 ounces
(550 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 10000 mAh |
| Battery Life | 16h - Details |
| Release Date | 2025 |
Buy this tablet:
XPPen Magic Drawing Pad
Xiaomi Redmi Pad 2 Pro
Lenovo Idea Tab Plus
Samsung Galaxy Tab S10 FE+
Samsung Galaxy Tab S10 Lite