A mid-priced Android tablet that is easy to carry around.
|
acer Iconia Tab A11 A11-11-A921 Tablet | 11" 1920 x 1200 IPS 16:10 Touch Display | Allwinner A523 Octa-Core CPU | 4GB RAM | 128GB eMMC | WiFi-6 | 5MP & Rear 8MP Webcam | Android 14 For $139.99 on Amazon (As of May 18, 2026, 01:13 PST - Details) | |
| Brand | Acer |
| OS | Android |
| OS Details | Android 14 or newer - Details |
| Screen | 11 inches |
| Brightness | 400 nits |
| Pixels |
1920 x 1200
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 128 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Allwinner A523 (8 cores) |
| Weight |
15.8 ounces
(448 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Battery Life | 9h - Details |
| Release Date | 2025 |
Buy this tablet:
Lenovo Idea Tab
Microsoft Surface Go 2
Xiaomi Redmi Pad 2
Tcl NXTPAPER 11 Gen 2
Xiaomi Redmi Pad SE 8.7