A mid-priced Android tablet that is super easy to carry around.
|
Lenovo Tab M10 10.1" Idea Android Tablet, 256GB Storage (128GB eMMC+128GB SD Card), FHD+ (1920x1200), 8-Core MediaTek, Ultra-Light Design for Kid, Student, Gaming, Long Battery Life, 8MP+5MP Camera For $229.98 on Amazon (As of May 20, 2026, 17:50 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| OS | Android |
| OS Details | Android 14 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | 400 nits |
| Pixels |
1920 x 1200
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 128 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | MediaTek Helio G85 (8 cores) |
| Weight |
15 ounces
(425 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5100 mAh |
| Battery Life | 10h - Details |
| Release Date | 2024 |
Buy this tablet:
Acer Iconia Tab A11
Lenovo Idea Tab
Microsoft Surface Go 2
Tcl NXTPAPER 11 Gen 2
Xiaomi Redmi Pad SE 8.7