A mid-priced Android tablet that is easy to carry around.
|
Samsung Galaxy Tab A11+ 5G 11” 128GB Android Tablet, Wi-Fi(US Cellular Network), Big Screen, Upgraded Chipset, Long Battery Life,Quad Speakers,Multi Window Display,US Version,2026,Gray, SM-X238UZAAUSC For $279.99 on Amazon (As of May 26, 2026, 23:48 PST - Details) | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android 16 or newer - Details |
| Screen | 11 inches |
| Brightness | 480 nits |
| Pixels |
1920 x 1200
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 128 GB |
| Ram | 6 GB |
| CPU | MediaTek (8 cores) |
| Weight |
17.3 ounces
(490 grams)
|
| SD-Card | Up to 1 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 7040 mAh |
| Battery Life | 15h - Details |
| Release Date | 2026 |
Buy this tablet:
Samsung Galaxy Tab S10 Lite
Tcl NXTPAPER 11 Gen 2
Lenovo Idea Tab
Lenovo Tab