A very affordable tablet that easily fits in every handbag.
| Amazon Fire HD | |
| Brand | Amazon |
| OS | Fire OS |
| OS Details | Fire OS 4 "Sangria" or newer - Details |
| Screen | 6 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Quad-core MediaTek MT8135 1.5 GHz |
| Weight |
10.1 ounces
(286 grams)
|
| SD-Card | ? |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 4400 mAh |
| Battery Life | 8h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
UJoyFeel KIDS705
YosaToo KIDS712
Samsung Galaxy Tab A