A very affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
This is a variation of Chromo Inc CI2542 7-Inch 4GB Touchscreen Android Tablet - Updated with TUV quality certification (Blue)
| Chromo Android Tablet | |
| Brand | Chromo |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.1 or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 4 GB |
| Ram | 0.5 GB |
| CPU | AllWinner A13 |
| Weight |
9.8 ounces
(278 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Battery | 2200 mAh |
| Battery Life | 4h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
Samsung Galaxy Tab A
Samsung Galaxy Tab 4
Samsung Galaxy Tab E
KIDS705