A very affordable Android tablet that is super easy to carry around.
| ProntoTec 10 inch tablet | |
| Brand | ProntoTec |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 KitKat or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Cortex-A7 quad CPU |
| Weight |
? ounces
(? grams)
|
| SD-Card | Up to 16 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Battery Life | 4h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
YosaToo KIDS712
UJoyFeel KIDS705
Samsung Galaxy Tab 4