An affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
| Dragon Touch E70 | |
| Brand | Dragon Touch |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 KitKat or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | CPU MTK8382 Quad Core 4 x 1.3GHz |
| Weight |
10.1 ounces
(286 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
YosaToo KIDS712
Samsung Galaxy Tab A
Lenovo TAB 10 X103F