A very affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
| Astro Queo A712 | |
| Brand | Astro Queo |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
800 x 480
(Ratio: 1.67)
|
| Storage | 4 GB |
| Ram | 0.5 GB |
| CPU | Cortex A9 Dual Core Processor |
| Weight |
? ounces
(? grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 2200 mAh |
| Battery Life | 4h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
YosaToo KIDS712
UJoyFeel KIDS705
Contixo V8-2