A surprisingly affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
| Alldaymall A88 | |
| Brand | Alldaymall |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 KitKat or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
800 x 480
(Ratio: 1.67)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 0.5 GB |
| CPU | 1.5GHz Allwinner A23 Dual Core |
| Weight |
9.92 ounces
(281 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 2200 mAh |
| Battery Life | 3h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
RCA Voyager
YosaToo KIDS712
reMarkable 2