A mid-priced Windows tablet that is super easy to carry around.
| Quantum View | |
| Brand | Other |
| OS | Windows |
| OS Details | Windows 8.1 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 32 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Intel Baytrail-T (Quad-core) processor Z3745D 1.5 GHz |
| Weight |
17.6 ounces
(499 grams)
|
| SD-Card | ? |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 8000 mAh |
| Battery Life | 8h - Details |
| Release Date | ? |
Lenovo Tab 10
Lenovo Tab E10
Amazon Fire HD 8 Kids Pro
Amazon Fire HD 8 Kids (12th Generation)
Samsung Galaxy Tab A7 Lite LTE