A surprisingly affordable Android tablet that does not take up much space.
| Alldaymall | |
| Brand | Alldaymall |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 (KitKat) or newer - Details |
| Screen | 9 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
800 x 480
(Ratio: 1.67)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 0.5 GB |
| CPU | Allwinner A23 Dual core |
| Weight |
? ounces
(? grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 4000 mAh |
| Battery Life | 3h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
YosaToo KIDS712
RCA Voyager
reMarkable 2