A mid-priced Android tablet that fits in every handbag.
| Samsung Galaxy Tab 3 | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.2 Jelly Bean or newer - Details |
| Screen | 8 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1.5 GB |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
| Weight |
11 ounces
(312 grams)
|
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Battery | 4450 mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E
Samsung Galaxy Tab 4
Samsung Galaxy Tab A
Lenovo Tab 10
Samsung Galaxy Tab E 9.6