A very affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
| Samsung Galaxy Tab 3 Lite | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| Weight |
11.36 ounces
(322 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | ? |
| Battery | 3600 mAh |
| Battery Life | 9h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
Contixo V8-2
YosaToo KIDS712
Samsung Galaxy Tab A