A mid-priced Android tablet that is super easy to carry around.
| Acer Iconia Tab | |
| Brand | Acer |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 KitKat or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Quad Cortex A7 1.3 GHz Processor |
| Weight |
17.6 ounces
(499 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 5910 mAh |
| Battery Life | 9h - Details |
| Release Date | ? |
Lenovo Tab 10
Lenovo Tab E10
Samsung Galaxy Tab E 9.6
Lenovo TAB 10 X103F
Samsung Galaxy Tab E