A mid-priced Windows tablet that is easy to carry around.
| Microsoft Surface RT | |
| Brand | Microsoft |
| OS | Windows |
| OS Details | Windows RT or newer - Details |
| Screen | 10.6 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1366 x 768
(Ratio: 1.78)
|
| Storage | 64 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | NVIDIA Tegra 3, 1.3 GHz Quad-Core |
| Weight |
24 ounces
(680 grams)
|
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 3.5 MP |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 8h - Details |
| Release Date | ? |
Lenovo Tab 10
Fusion5 FWIN232+
Lenovo Tab E10
Samsung Galaxy Tab E
Lenovo TAB 10 X103F