An affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
| Kurio 7s | |
| Brand | Kurio |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.2 operating system (Jellybean) or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Dual-core 1-GHz Allwinner A20 |
| Weight |
? ounces
(? grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 2.1 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 4000 mAh |
| Battery Life | 5h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
YosaToo KIDS712
UJoyFeel KIDS705
Contixo V8-2