An affordable Windows tablet that is super easy to carry around.
| Nextbook 2 in 1 Det | |
| Brand | Nextbook |
| OS | Windows |
| OS Details | Windows 8 Pro or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Intel® ATOM™ Quad-Core Processor Z3735G (2M Cache, up to 1.83 GHz) |
| Weight |
? ounces
(? grams)
|
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Battery Life | 10h - Details |
| Release Date | ? |
YosaToo KIDS712
Samsung Galaxy Tab 4
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
Zonko K105