A mid-priced Windows tablet that fits in every handbag.
| Winbook Tw801 | |
| Brand | WinBook |
| OS | Windows |
| OS Details | Windows 8 or newer - Details |
| Screen | 8 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 32 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Intel Baytrail-T Z3735D 1.33GHz Quad-Core CPU |
| Weight |
? ounces
(? grams)
|
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 3800 mAh |
| Battery Life | 7h - Details |
| Release Date | ? |
Lenovo Tab 10
Lenovo Tab E10
Baken D10A
Coopers CP80
Lenovo Tab M8 (4th Generation)