A mid-priced Android tablet that fits in every handbag.
| Samsung Galaxy Note 8 | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.3, Jelly Bean or newer - Details |
| Screen | 8 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Exynos 4412 (1.6GHz Quad core) |
| Weight |
11.99 ounces
(340 grams)
|
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Battery | 4600 mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | ? |
Lenovo Tab E10
Lenovo Tab 10
Samsung Galaxy Tab E
Samsung Galaxy Tab 4
Samsung Galaxy Tab A